Biała dobrze dopasowana koszula to skarb, świetnie się komponuje granatem, czarnymi spodniami, dżinsem lub jakikolwiek odcień szarości, lub w kombinacji kolorów w których czujesz się dobrze, unikaj zestawów w biały garnitur, biały krawat, białe buty czy lat 80 i chyba że jesteś gospodarzem teleturnieju.
Większość koszul jakie znajdziemy w sklepach są wykonane z bawełny 100% z domieszką innych materiałów. Przeplatając włókna bawełny z elastanem (w polsce spotykaną pod nazwą lycra), lub poliesterem. Niestety przez to nie 'oddychają' tak dobrze jak bawełniane, czasem mają krótszą żywotność oraz zawierają chemikalia jak amoniak który rozprostowuje włókna bawełny, co ułatwia prasowanie ale także może podrażniać skórę (występuje pod nazwą non-iron).
Mój wybór to zawsze 100% bawełna, o podwójnym splocie (two ply) koszule są bardziej wytrzymałe, a zarazem mniej podatne na gniecenie i dostatecznie grube, dotyku są bardziej jedwabiste i szlachetne …a przy tym zaoszczędzisz światu widoku owłosionych sutków.
Żeby wybrać odpowiednią koszulę, sprawdź swój wzrost i rozmiar kołnierzyka. Wzrost określa zarówno długość koszuli, jak i rękawów. Elegancka koszula powinna być na tyle długa, żeby można ją było swobodnie włożyć w spodnie. Bardzo ważnym czynnikiem, jest dopasowanie w talii. Kroje męskich koszul można ogólnie podzielić na luźne, proste (regularne) i wyszczuplane (taliowane). Dobrze dopasowana koszula powinna podkreślać Twoje walory i luźno przylegać do twojego ciała nie krępując ruchów. Guzik na szyi nie powinien uciskać – na przysłowiowy palec.
Kołnierzyk, ważne by go dobrać odpowiednio do swojej twarzy i postury. Mężczyźni z pulchną twarzą, grubym podbródkiem lub krótką szyją dobrze wyglądają w koszuli z tradycyjnym wąskim kołnierzykiem. Szeroki kołnierz zalecany jest facetom szczupłych o pociągłej twarzy. Kołnierzyk szeroki szczególnie jest polecany panom z długą szyją, oraz podwójnym guziku ponieważ optycznie ją skraca, można przy tym założyć szeroki krawat.
Wersja włoska to szeroki, rozłożysty kołnierz, najczęściej oficjalna czy biznesowa. Pamiętajmy że zaokrąglane kołnierzyki używamy do smokingu.
Mankiety koszuli są równie istotne, jak kołnierzyk, powinny sięgać 1 cm za marynarkę. Wyróżniamy dwa rodzaje mankietów. Mankiety na spinki, guzik lub dwa, te pierwsze są bardziej eleganckie, obowiązkowym dodatkiem do nich jest krawat lub mucha. Są idealne, jeśli zależy nam na oficjalnym, bezkompromisowym wyglądzie, gdzie elegancja jest rzeczą nadrzędną. Mankiety na guziki są mniej formalne. Wyprasowana koszula dobrze wygląda sama, a także w zestawie z czarnym śledzikiem czy muszką. Nadają się na co dzień do biura, na biznesowe spotkanie czy na randkę.
To nie filozofia – białe koszulę pierz w 40 stopniach w specjalnie przeznaczonym do tego celu detergencie, susz zawsze na wieszaku lub za pomocą lekko gorącego żelazka, nie należy jej suszyć w suszarce ponieważ łamie ona kołnierz lub przesuwa wkładki, dbaj o nią – naprawdę warto!
8 Komentarze
spoczko post – może coś więcej w przyszłości o mankietach…
zgadzam się o mankietach, muszkach i krawatach …Jogomościu ;)
dziękuję! oczywiście jest to w planach – zapraszam niebawem ;)
Czysta i zadbana koszula to cenny element ubioru, uważam, że mężczyzna w garniturze, choćby najlepszym w połączeniu z wygniecioną koszulą nie prezentuje się profesjonalnie. To tak jakby dziewczyna ubrała najładniejszą sukienkę z szafy, a na stopy założyła stare, schodzone i wytarte szpilki. :)
Ostatnio przekonuje się do innego fasonu koszuli eleganckiej… co myślicie o koszulach ze stójką, zamiast klasycznego modelu? Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)
Jestem pod wielkim wrażeniem! Dziękuję za wpis!
Chciałbym codziennie czytać coś tak dobrego.
Mi zawsze w sklepie obsługa pomaga dobrać odpowiednią. Dlatego szukam sklepów w których pracują profesjonaliści np jak w http://www.grandmodameska.pl/. Ale wskazówki się przydadzą.
Suszenie koszuli na wieszaku to drobnostka, o której jednak bardzo wiele osób zdaje się zapominać – a warto, od razu odchodzi problem jakichkolwiek zagnieceń, które często później okazują się niemożliwe do rozprasowania! Dzięki za ten wyczerpujący tekst – na pewno najważniejsze przesłanie trafia do każdego czytelnika: biała koszula to zdecydowany must-have i przyjaciel klasyki w męskiej elegancji. :)