Kolejna giełda krypto walut ogłasza bankructwo

2 lutego 2017

Lifestyle

Kryptowaluty

Autor: Błażej Andrzej

Fotografie: Domena publiczna, internet

Giełda Bitcoin ogłasza bankructwo

Firma Mt. Gox z siedzibą w Tokio, swego czasu największa na świecie giełda obsługująca transakcje wirtualną walutą bitcoin, wystąpiła w piątek w Japonii o ochronę przed wierzycielami. W wyniku ataków hakerskich straciła bitcoiny wartości prawie pół mld USD.

Przed kilku tygodniami tygodni Mt. Gox wstrzymał bitcoinowe transakcje, co wywołało rozliczne spekulacje na temat kondycji i bezpieczeństwa wirtualnej waluty.

Szef tej firmy Mark Karpeles przepraszał w piątek na konferencji prasowej, przyznając, że upadek Mt. Gox był spowodowany „słabościami w naszym systemie”. Wyraził jednocześnie przekonanie, że wirtualna waluta będzie się nadal umacniać.

W czwartek Amerykanin Gregory Greene, który oszacował swe straty spowodowane przez Mt. Gox na 25 tys. USD, złożył przeciwko tej giełdzie pozew w Chicago, twierdząc, że nie zapewniła ona użytkownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Mt. Gox przyznał, że stracił ok. 750 tys. bitcoinów swoich klientów i ok. 100 tys. własnych, czyli ok. 7 proc. wszystkich wyemitowanych dotąd bitcoinów. Według obecnego kursu (1 bitcoin – 565 USD) jest to ok. 480 milionów USD.

Bitcoin to wirtualna, generowana matematycznie waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W obiegu pojawiła się w 2009 r. Do kontroli generowania bitcoinów i transakcji w tej walucie wykorzystywana jest kryptografia. Przyjęto założenie, że emisja bitcoinów nie przekroczy 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *