Paralaksa tła

Ludzie o niebieskich oczach mają jednego wspólnego przodka

22 lutego 2017

Lifestyle

Ciekawostki

PAP Nauka w Polsce, kk

Fotografie: Domena publiczna, internet

Naukowcy zidentyfikowali jedną mutację genetyczną, która zaszła 6-10 tys. lat temu powodując niebieski kolor u wszystkich niebieskookich ludzi żyjących obecnie na Ziemi.

Pierwotnie wszyscy mieliśmy brązowe oczy – powiedział prof. Hans Eiberg z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Jednak mutacja genetyczna, która wpłynęła na gen o nazwie OCA2, doprowadziła do wytworzenia się swego rodzaju genetycznego przełącznika, który „wyłączał” możliwość pojawiania się brązowych oczu.

Gen OCA2 odpowiedzialny jest za działanie tzw. białka P, zaangażowanego w wytwarzanie melaniny – pigmentu, który barwi nasze włosy, oczy i skórę.

Jednak ten przełącznik, który ulokowany jest na genie przylegającym do OCA2, nie wyłącza tego genu całkowicie, ale ogranicza jego działanie, redukując wytwarzanie melaniny w tęczówce. Rezultatem są niebieskie oczy, a nie brązowe. Jeżeli zaś gen zupełnie nie działa, skutkuje to bielactwem.

Zdaniem naukowców wszyscy posiadacze niebieskich oczu odziedziczyli ten sam mechanizm genetyczny, a zatem wszyscy pochodzą od jednego wspólnego przodka.

Z kolei posiadacze brązowych oczu wykazują się większą różnorodnością genetyczną w rejonie DNA odpowiadającym za wytwarzanie melaniny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *