Myśląc o zagrożeniach podczas długotrwałego przebywania na słońcu kierujemy całą uwagę na skórę. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że oko może ulec podobnym oparzeniom jak ona. Dlatego lepiej poświęcić kilka chwil uwagi na to, aby dowiedzieć się jak prawidłowo ochronić nasz, niezwykle cenny, narząd wzroku.
Wiele osób myśli, że oczy są narażone na promieniowanie ultrafioletowe jedynie w letnie dni. Oczywiście wtedy zagrożenie jest największe, ponieważ do ludzkiego oka dociera wtedy 10 razy więcej światła niż jest to potrzebne do prawidłowego widzenia. Prawda jest jednak taka, że oczy musimy chronić przez 365 dni w roku. Szczególną ostrożność trzeba zachować rankami i popołudniami, ponieważ wtedy promienie słoneczne padają pod kątem czyli w bezpośredniej linii ludzkiego wzroku, trafiając tym samym prosto do naszych oczu. Dla promieni, które padają w godzinach południowych naturalną ochronę stanowią położenie oka w oczodole oraz łuk brwiowy.
Warto pamiętać, że promienie nie trafiają do naszych oczu wyłącznie w bezpośredni sposób. Bywają również odbijane od ziemi czy innych powierzchni i bywają równie groźne.
Nie tylko w słoneczne dni powinniśmy zakładać okulary przeciwsłoneczne. Chmury bowiem nie blokują przenikania promieniowania ultrafioletowego.
Powiedziane zostało, że promieniowanie ultrafioletowe jest niezwykle szkodliwe. Co jednak kryje się za tym enigmatycznym stwierdzeniem? Negatywne skutki można odczuć już po krótkim czasie. Charakterystyczne objawy to:
Nie tylko sama powierzchnia oka jest narażona na choroby. Tak samo groźne promienie UV bywają dla delikatnych tkanek wewnętrznych. Do najczęstszych, udowodnionych, schorzeń należą:
Nie wszystkie skutki musimy odczuć natychmiast. Ludzkie oko potrafi absorbować i kumulować promienie UV, a dopiero w sytuacji zbyt dużej ilości mogą wystąpić negatywne konsekwencje. Następstwem długotrwałej ekspozycji oczu na promienie słoneczne może być trwałe pogorszenie wzroku, a nawet jego utrata.
Skoro ludzkie oko jest narażone na szkodliwe promieniowanie przez cały rok należy podjąć odpowiednie kroki w kierunku ochrony. Unikanie słońca oczywiście jest najważniejsze, ale niestety nie wystarczy. Oto trzy kroki najważniejsze kroki mogące pomóc naszemu wzrokowi:
W sezonie letnim stoiska z tanimi okularami spotkać możemy praktycznie na każdej większej ulicy. Czy jednak wyrób za kilkanaście złotych zapewni ochronę naszym oczom? Paradoksalnie bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. Naturalnym mechanizmem obronnym oka jest mruganie, które zasłania gałkę oczną powieką oraz rzęsami. Przyciemnione szkła pozbawiają oczy tego odruchu, przez co do rozszerzonych źrenic dociera większa ilość promieniowania ultrafioletowego. Dlatego okulary należy kupować w salonie optycznym lub autoryzowanym punkcie sprzedaży uznanego producenta.
Kluczowym elementem okularów słonecznych są soczewki. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na trzy rzeczy : ich jakość, trwałość oraz parametry techniczne.
Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym jest niezwykle ważna. Jej zaniedbywanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne to klucz do sukcesu. Wachlarz możliwości jest tak szeroki, że nie sposób zawrzeć go w kilkunastu nawet stronach tekstu. Dlatego niech ten krótki artykuł stanie się impulsem do pogłębienia wiedzy o ochronie najdelikatniejszego narządu jakim jest ludzkie oko. Pierwszy krok zrobiony, nie zwlekajcie z kolejnym.
1 Komentarz
Jestem pod wielkim wrażeniem! Dziękuję za wpis!