Czcionkę zaprojektował najprawdopodobniej Adam Jerzy Półtawski (1881–1952) znany i ceniony drukarz, grafik książkowy, ilustrator i liternik. Czcionka powstała w 10. rocznicę odzyskania niepodległości prawdopodobnie w 1928 roku. Niestety niedługo po opracowaniu zaginęła i swojej oficjalnej prezentacji doczekała dopiero w maju 2018 roku.
Czcionkę odnaleziono przypadkiem przed dwoma laty, podczas prac porządkowych w zlikwidowanej Warszawskiej Odlewni Czcionek Idzikowski i S-ka przy ul. Rejtana 16. Inicjatorem odtworzenia czcionki jest był Janusz i Jadwiga Tryzno oraz Biuro Programu „Niepodległa” które odpowiedzialne było za zdigitalizowanie czcionki i bezpłatne udostępnienie fontu wszystkim Polakom.
Czcionka jak na owe czasy była bardzo spójna, czytelna i nowoczesna – uznana za istotny dorobek artystyczny i piękny symbol odrodzonej Rzeczypospolitej, która właśnie wtedy – w 1928 r. – wchodziła w okres swojego dynamicznego rozwoju. Czcionka swoim krojem przypomina legendarne kroje Bondoni czy Didot.
Prezydent Andrzej Duda, zapewnił iż dokumenty w Kancelarii Prezydenta, m.in. dyplomy i inne oficjalne druki będą pisane właśnie tą czcionką, oraz zachęca do używania jej podczas pisania rozmaitych prac magisterskich czy doktorskich. Nazwa kroju pisma ma nawiązywać do Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego i upamiętniać czyny II RP, możesz ją pobrać z strony prezydent.pl, niepodległa.gov.pl
3 Komentarze
font – rewelacja :D
Coś wspaniałego! Na pewno będę korzystać.
typo pobrane thx ;)