Paralaksa tła

PESA Bydgoszcz i PKP Intercity zbudują dwunapędową lokomotywę

29 stycznia 2018

Lifestyle

Motoryzacja

Autor: (PAP) krm/ pad/ amac/

Fotografie: PESA Bydgoszcz, PKP Intercity

Budowę oraz próbną eksploatację prototypu dwunapędowej lokomotywy elektryczno-spalinowej zakłada list intencyjny podpisany w czwartek między PKP Intercity i PESA Bydgoszcz. Koszt projektu to ok. 1,5 mln zł.

Lokomotywa ma być gotowa w ciągu dwóch lat Koncepcja lokomotywy została opracowana przez PESA Bydgoszcz i Instytut Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Projekt będzie realizowany na bazie konstrukcji platformy Gama produkcji PESA Bydgoszcz.

PESA Bydgoszcz

Lokomotywa ma być przeznaczona do prowadzenie pociągów po liniach zelektryfikowanych, jak i niezelektryfikowanych. Projekt przewiduje budowę lokomotywy z dwoma źródłami zasilania – z sieci trakcyjnej oraz agregatu prądotwórczego.

Dzięki zastosowaniu podwójnego napędu lokomotywa będzie mogła być wykorzystywana w ruchu dalekobieżnym pasażerskim, jak i w pracach manewrowych. Przewidywana jest także możliwość wykorzystania lokomotywy w towarowym transporcie intermodalnym np. poza granicami Polski.

„Jestem zadowolony z rozpoczęcia tej współpracy i mam nadzieję, że lokomotywa zostanie wdrożona na rynek polski i pozwoli nam na poprawę oferty dla pasażerów” – powiedział na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel. „Aspekt innowacyjny w tym projekcie jest bardzo ważny i mam nadzieje, że uda się osiągnąć produkt, który będzie naszą dumą i będzie produktem flagowym” – dodał.

Prezes PESA Bydgoszcz Tomasz Zaboklicki podkreślił, że projektowana lokomotyw „może rozwiązać problemy narodowego przewoźnika”. „Na zachodzie jest to normalne, że wszystkie produkty powstają we współpracy z odbiorcami” – powiedział Zaboklicki.

„Projektowana lokomotywa będzie ważyć ok. 88 ton i będzie mogła poruszać się po wszystkich torach w Europie” – mówił Zaboklicki.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy polskiej lokomotywy dwusilnikowej


PESA Bydgoszcz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *