Oto najpopularniejsze Polskie przyprawy które świetnie podkreślają i komponują z najlepszym rosołem jak i większością popularnych dań.
Sól od wieków odgrywała szczególną rolę – przyprawy, czynnika konserwującego, a w pewnych epokach nawet środka płatniczego. Przyprawa zawsze obowiązkowa. Gotując rosół, należy posolić go pod koniec gotowania lub przed włożeniem samych warzyw, tak aby woda swobodnie przenikała i wyciągała z mięsa pożądane nuty i aromaty smaku. Niektórzy solą gotujący się rosół w trakcie, głównie ze względu na chęć wykorzystania mięsa do innych celów.
Pieprz jest przyprawą uniwersalną, dodawać go można niemal do wszystkich potraw. Szczypta tej przyprawy ożywia smak tłustych rosołów i czyni je lżej strawnymi. Do rosołu dodajemy oczywiście w kulkach, czarny. Gotowy rosół można doprawić świeżo mielonym pieprzem.
Jest tak owocem korzennika lekarskiego i szczególnie popularną przyprawą w kuchni europejskiej. Ziele angielskie może być stosowane jako substytut, cynamonu, goździków lub gałki muszkatołowej. Przyprawę najlepiej użyć w kulkach.
Dobrej jakości suszone liście powinny być całe, o oliwkowym kolorze. Gdy liście są brązowe, oznacza to, że już dawno utraciły swój smak. Liście razem z zielem angielskim stanowi nieodzowną przyprawę do rosołu. Ich charakterystyczny gorzkawy i ostry smak, nadaje potrawie ciekawej, lekko korzennej nuty. Należy używać ich raczej w małych ilościach i po ugotowaniu usunąć z potrawy. Pozostawiony liść np. w zupie, czyni ją gorzkawą i niezbyt smaczną.
Wymieniony jako przyprawa do rosołu w książce kucharskiej Czernieckiego, warto powrócić do przyprawiania rozmarynem rosołu, zwłaszcza zawierającego mięso wołowe, cielęcinę, nadaje delikatny leśny aromat. W kuchni można wykorzystać nie tylko aromatyczne listki rozmarynu ale i jego łodygę. Jest długa i mocna, pozwala nam to na wykorzystywanie jej do nadziewania szaszłyków, zarówno mięsnych, jak i warzywnych. Nadaje ona gotowej potrawie ciekawy smak.
Lubczyk to pierwowzór maggi, niezwykle aromatyczne zioło, i zdecydowanie zdrowsze od maggi. Lubczyk cechują się charakterystycznym ostrym smakiem. Łodygi są krojone i wykorzystane jako przyprawa do sosów i gulaszów, a kandyzowanymi liśćmi i łodygami dekoruje się ciasta. Korzenie obiera się aby usunąć gorzką w smaku skórkę, a następnie wykorzystuje się jako warzywo, bądź marynatę.
Amatorzy tej roślinki chętnie dodają czosnek do rosołu, nie jest on konieczny, ale warto wypróbować jego dodatek, bo jest zdrowy a wrzucenie jednego przepołowionego ząbka na wielki gar rosołu nikomu nie powinno przeszkodzić. Jego ostry, wyrazisty smak i zapach są w kuchni niezastąpione, a dzięki obecności anicyliny, to jedna z najpopularniejszych przypraw o właściwościach bakteriobójczych.
Czyli ostki rosołowe, maggi i inne… Zawartość ekstraktu z mięsa w kostce rosołowej to zazwyczaj około 2%, reszta to głównie niezdrowa sól. Aby ten kawałek tekturki z solą miał więcej smaku dodaje się glutaminian sodu, wzmacniający smak i zapach. Do prawidłowo ugotowanego rosołu taka przyprawa jest zupełnie zbędna. Już nie wspominając o tym, że jest niezdrowa dodanie chemii do rosołu spłyca jego smak. Poeksperymentujmy z rosołem, wypróbujmy różne gatunki mięsa, niecodzienne warzywa, różne przyprawy! I zapomnijmy o kostkach rosołowych, bo z nimi wszystko smakuje tak samo…