Paralaksa tła

Cracow Fashion Week 2019

7 marca 2019

Lifestyle

Festiwal

Autor: Błażej Andrzej

Fotografie: SAPU

Rusza przepełniony inspiracją Cracow Fashion Week.

Kraków na tydzień stanie się stolicą młodych projektantów. W programie m.in. pokazy mody, wystawy, wernisaże i warsztaty łączące sztukę oraz ekologię.

Zapraszamy na 10 edycję Cracow Fashion Week (9-17 marca 2019), organizowanego przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU w partnerstwie z miastem Kraków. W czasie pokazów mody, wystaw i warsztatów zobaczymy kreatywne podejście do tematów związanych ze stylem i kulturą. Zaprezentują je międzynarodowi projektanci i fotografowie z wielu krajów świata. 

 

Głównym punktem programu będzie gala Cracow Fashion Awards – 9 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

W trakcie wieczornego wydarzenia dojdzie do artystycznej konfrontacji polsko-chińskiej na polu współczesnej mody. Zobaczymy najnowsze kolekcje młodych twórców mody z dwóch prestiżowych placówek edukacyjnych – Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa oraz Donghua University z Szanghaju.

Kolekcje dyplomowe SAPU oceniać będzie jury złożone z międzynarodowych osobowości mody, wybierając najlepsze projekty. W jury zasiądą m.in. Katarzyna Sokołowska, Ilona Majer i Rafał Michalak (MMC), Jerzy Antkowiak, Malwina Wędzikowska, Branko Popović i Nawie Kuiper (Fashionclash Festival, Holandia), Maria Cristina Rigano (Alta Roma Fashion Week, Włochy), Landiana Yolo (Feeric, Rumunia), Bin Chen (Donghua University, Chiny), Natasha Pavluchenko, Anna Puślecka czy WP Onak.

Projektanci kończący naukę w SAPU walczyć będą o tytuły Kolekcji Roku i Kolekcji Mediów. Laureaci tych nagród z ubiegłych lat pokazali, że są one przepustką do międzynarodowych sukcesów, czego przykładem mogą być: Joanna Organiściak (laureatka Złotej Nitki i Srebrnej Pętelki), Anna Załucka Kuczera (laureatka Złotej Nitki Medialnej), Piotr Popiołek (laureat nagrody Best International Designer na Mercedes-Benz Fashion Week Central Europe), Katarzyna Dworecka (finał konkursu Łódź Young Fashion, pokaz na Fashionclash Festival), siostry Bylevskay (finał Łódź Young Fashion) czy Bartosz Kuśnierz (finalista konkursu Arts of Fashion w USA).

 

 

Cracow Fashion Week

Otwarty tydzień mody.

Co roku w wydarzeniach bierze udział kilka tysięcy osób, uczestnicząc nie w tylko w pokazach mody, ale także w wystawach fotografii oraz bezpłatnych warsztatach i wykładach w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. W tym roku z publicznością spotkają się m.in. Marcin Świderek (szef działu mody „Elle”), Marzena Singh (redaktor naczelna „Fashion Magazine”), znakomity krytyk mody Michał Zaczyński czy Landiana Yolo (międzynarodowa dziennikarka oraz influencerka).

Współczesna moda w dużej mierze opiera się na sukcesie sesji zdjęciowych. Dlatego w programie Cracow Fashion Week znalazły się wystawy przygotowane we współpracy ze Szkołą Kreatywnej Fotografii. Autorskie koncepcję prezentowania mody pokażą dwie indywidualności: Dawid H. Groński (Pawilon Wyspiańskiego) oraz Michał Massa Mąsior (MAG Gallery). Warto odwiedzić międzynarodową wystawę młodych fotografów z 6 krajów „Focus on Fashion” (Nowohuckie Centrum Kultury).

Interesująco zapowiada się również pokaz „Made in Germany”, organizowany przez Mystyle Events (14 marca, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie). W czasie wieczornego wydarzenia dojdzie do polsko – niemieckiego spotkania na polu współczesnej mody. Zobaczymy projektantów zza Odry – Aline Celi, Rockmädche, LUXAA i Aleksandrę Fuks, a także laureatów tegorocznych nagród Cracow Fashion Awards. Wydarzenie odwiedzą międzynarodowe osobowości – Adrianna di Lello (redaktorka Elle Italia), fotografowie Andreas Schilling i Rafael Poschman (zaprezentuje on również wystawę swoich zdjęć), a także Jens Kowal  (właściciel Fashionstreet Berlin). Partnerami wydarzenia są Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie oraz miasta Frankfurt nad Menem i Lipsk.

Cracow Fashion Week skupia się nie tylko na wymiarze artystycznym mody, lecz również na kwestiach związanych z konstrukcją i technologią. W czasie Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Szyciu rywalizować będą uczestnicy z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

 

Szczegółowy program Cracow Fashion Week

www.cracowfashionweek.com

1 Komentarz

  1. weronika pisze:

    Jestem bardzo ciekawa tegorocznego fashioweeku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *