Paralaksa tła

Drinki z Whisky które musisz znać!

8 lutego 2018

Lifestyle

Alkohole

Autor: Błażej Andrzej

Fotografie: Jegomość, Domena publiczna,  internet

Whisky – z czym smakuje najlepiej?

Dobry drink powinien nie tylko podkreślić charakter „szkockiej” ale także podbić serca czy podniebienia, osób które dotychczas za nią nie przepadali.

Polski drink

Spożycie Whisky w Polsce systematycznie wzrasta. Chodź w Polsce jest jej niski wybór, w 2017 roku wg. magazynu Forbs byliśmy na 11. miejscu na świecie wśród importerów tego trunku. O ironio to dobry znak, ponieważ pokazuje rozwój kultury picia alkoholu w naszym kraju. Polski drink z whisky ma postać dwuskładnikowego napoju – najczęściej jest to po prostu whisky z colą, rzadziej pijemy na czysto lub z lodem. Szkoda, napitek ten powinniśmy bardziej celebrować, aby poczuć jego prawdziwy smak, ponieważ oferta i bogactwo kompozycji tego zacnego trunku jest niemal nieskończona.

Whisky z…

Niezależnie od tego czy jesteśmy smakoszami czy nie – warto odnieść się do klasyków. Mimo swojego charakterystycznego smaku, whisky świetnie komponuje się wieloma napojami, gazowanymi jak cola, sprite, tonic, woda gazowana, oraz słodkimi, rozmaitymi likierami owocowymi. Śmiało możesz poeksperymentować ziołowymi napitkami jak Jagermeister, Sambuca, Gallianoz, kremami alkoholowym, a także z mlekiem i słodką śmietanką i oczywiście kawą.

Niezawodne koktajle

Właściwie przygotowany koktajl na bazie whisky podkreśli jej smak. Kluczową kwestią jest tu dobór odpowiednich składników i kompozycji smakowych. Przykładów jest wiele, whisky świetnie łączy się z likierami cytrusowymi. Do takiej mieszanki wystarczy dodać składnik balansujący, w gorzki bądź kwaśny i koktajl gotowy!  Whiskey Sour – czyli drinki na bazie cytrusów, weź Vodka Sour, Brandy Sour  czy Whiskey Sour do tego świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub limonki oraz syrop smakowy, blender, niska szklanka, skórka cytryny i gotowe.

Rob Roy, czyli whisky w połączeniu ze słodkim wermutem, weź OldFashioned – whisky, brązowy cukier, Angostura Bitters zamieszaj i gotowe. Jeżeli jesteś hardcorem możesz szkocką łączyć z intensywnymi rumami. Taka baza stanowi dobry podkład pod koktajle z syropami, takimi jak migdałowy, ananasowy, miętowy, porzeczkowy, pomarańczowy – możliwości jest dużo.

Pijany Żuraw, czyli Walker czy inny szkocka whisky, uzupełnij sokiem żurawinowym i pomarańczowym – wrzucasz do shakera a później do niskiego szkła z cytryną.

Skosztuj popularnego w Londynie w latach trzydziestych, lekkiego i bardzo prostego w przygotowaniu koktajlu z 12-letniego Dewar’s  lub The Famous Grouse, przyprawionego nutami wanilii i cytrusów z  słodkim likierem Glenlivet Nadurra czy Glenfiddich – po tym poczujesz dzieciak.

Irish Coffe – Idealna na mroźną zimową noc lub po dobrym posiłku. Kawa najlepiej z ekspresu + irlandzka whisky, cukier trzcinowy i odrobina bitej śmietany -to jeden z najlepszych sposobów, aby cieszyć się swoją whisky i kawą.

Whisky to świetna podstawa pod drinki ponieważ uwydatniają aromaty, niektórym dodają animuszu czy nawet leczą kompleksy!

2 Komentarze

  1. Tadek pisze:

    Całkiem, całkiem ciekawe…

  2. Sławek pisze:

    Dziękuję za wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *