Paralaksa tła

Jakie zapachy potrafią uwieść kobietę?

15 maja 2018

Uwodzenie kobiet

Autor: Błażej Wawelski

Fotografie: Viktor Hanacek

Czy kobiety w swoim szczytowym czasie płodności, preferują zapach mężczyzn przepełnionych testosteronem?

Oczywistym jest fakt że kobiety faworyzują bardziej męskie cechy, takie jak głęboki głos, postawną budowę ciała czy urodziwą twarz…

LiveScience czy też „Amerykańscy naukowcy” donoszą, powołując się na najnowsze badania, że owulacja może mieć jednak największy wpływ na preferencje seksualne kobiet. Inne badania sugerują, że płodne kobiety częściej ulegają mężczyzn z wysokim poziomem hormonu stresu kortyzolu, który może odpowiadać za układ odpornościowy, więc gdzie leży prawda?

W nowym badaniu naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób zmieniają się preferencje dotyczące zapachów kobiet w zależności od poziomu testosteronu i kortyzolu u mężczyzn. Ochotnicy więc otrzymali t-shirty do noszenia przez dwie kolejne noce, podczas których zabroniono im stosowania zapachowych mydeł lub detergentów, picia, palenia oraz jedzenia czosnku, cebuli, zielonych chilli, mocnych serów i innych ostrych potraw.

Następnie, żeńskie ochotniczki wąchały męskie koszule i oceniały woń, seksapil i intensywność zapachu (w skali 1-10). Kobiety wypełniły także ankietę na temat swojego etapu cyklu miesiączkowego i czy stosowały hormonalną antykoncepcję. Następnie naukowcy pobrali próbki śliny od mężczyzn, aby zmierzyć poziomy hormonów testosteronu i kortyzolu.

Kobiety, które były na najbardziej płodnym etapie swoich cykli menstruacyjnych, wolały zapach mężczyzn z wyższym testosteronem, oceniając te „męskie” koszule jako najbardziej przyjemne i seksowne. Kobiety nie wykazywały jednak preferencji dla zapachów mężczyzn o wyższych poziomach kortyzolu.

Związek pomiędzy testosteronem a atrakcyjnością zapachów kontrastuje z wynikami poprzedniego badania. W badaniu tym wzięła udział mniejsza grupa badanych, 19 mężczyzn w porównaniu z 46 mężczyznami z obecnego badania. Jednak badanie to testowało testosteron trzy razy w ciągu dnia, czyniąc go bardziej wrażliwym na częste fluktuacje hormonów.

Chemiczny androstenol przyczynia się do piżmowego zapachu zapachu ciała. Mężczyźni produkują znacznie więcej tej substancji chemicznej niż kobiety, a poziom testosteronu może być powiązany z produkcją tych cząsteczek, sugerują naukowcy. Jeśli tak, kobiety uczestniczące w badaniu mogą reagować na te subtelne sygnały zapachowe. Jeśli wyniki uda się powtórzyć, naukowcy będą próbować zidentyfikować te cząsteczki zapachu, a następnie dowiedzieć się, w jaki sposób wpływają one na preferencje zapachów człowieka.

1 Komentarz

  1. Dex pisze:

    Nic tylko czekac aż jakaś perfumeria wpadnie na pomysl sprzedaży naturalnego zapachu męskiego :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *