Joga sposobem na siłę w czasie ciąży i porodu

12 sierpnia 2018

Lifestyle

Zdrowie

Autor: Justyna Szydło

Fotografie: Marion MicheleJanko Ferlič

Natknęłam się kiedyś na refleksję dotyczącą kondycji kobiet w ciąży, według której ciężarne stanowią istoty kruche i wątłe. Byłam wówczas w siódmym miesiącu ciąży i czułam się czasem zmęczona, nieraz musiałam zwinąć się w kłębek na moim lewym boku w środku dnia na godzinkę czy dwie drzemki, ale na pewno nie czułam się na żadnym etapie ciąży istotą kruchą czy wątłą. Wręcz przeciwnie.

Centrum mojego jestestwa zajmował teraz powiększający się z każdym miesiącem, namaszczony olejem kokosowym Cud – Brzuch. Moje nogi stały się silne od robienia przysiadów, z każdym miesiącem przybywało mi więcej energii. Regularna praktyka oraz nauczanie jogi sprawiło, że moje podlegające ciągłej i totalnej transformacji ciało nabierało siły potrzebnej do przejścia przez kolejne etapy ciąży i niezbędnej do urodzenia dziecka. W końcu poród porównuje się do przebiegnięcia maratonu czy zdobycia Mont Everestu. Przejście przez połóg, choć mało się o tym mówi, wymaga równie ekstremalnego nakładu siły, fizycznej i psychicznej. Joga stanowi wsparcie idealne, ponieważ holistyczne: wzmacnia wszystkie płaszczyzny naszego jestestwa. Joga sprawia, że nie ma mowy o wątłości ciała, tym bardziej umysłu czy ducha.

Asany w ciąży wzmacniają ciało

Zalecane Przyszłym Mamom pozycje jogiczne wzmacniają i uelastyczniają całe ciało. Plecy, nogi, ręce stają sie silniejsze i mniej pobolewają, rozluźniają się biodra i napięcia wzdłuż kręgosłupa, rozszerza i otwiera klatka piersiowa. Wzmocniony zostaje dolny odcinek kręgosłupa oraz mięśnie brzucha. Joginka w ciąży czuje się dobrze w swoim ciele, z dumą nosi cudny wielki Brzuch, jest silniejsza, doświadcza mniej fizycznego dyskomfortu, ma więcej energii, a w związku z tym lepsze samopoczucie.

Głęboki oddech to silny umysł

Joga naucza, że kiedy nasz oddech jest stabilny i głęboki, taki też staje się umysł, zawsze podążający w ślad za oddechem. Podczas Jogi Świadomej Ciąży uczymy się oddychać głęboko, torem przeponowym. Asany wykonujemy w rytmie wdechów i wydechów, tym samym dostarczamy więcej tlenu nie tylko naszym organom wewnętrznym, ale też zwiększa się jego ilość trafiająca do rosnącego Maleństwa. Świadomość oddechu, ciała i Dziecka prowadzi nas do stanu głębokiego rozluźnienia, uspokojenia i wyciszenia. To właśnie w tym stanie odnajdujemy swoją moc. Prawdziwą siłę i nieustraszoność, dzięki którym rodzimy w piękny i świadomy sposób.

 

Medytacja – czas sam na sam ze sobą

Istotnym elementem Jogi Świadomej Ciąży jest medytacja. Czasem w kombinacji z asaną, nieraz z tańcem intuicyjnym bądź odbywana w wygodnej pozycji siedzącej lub leżącej stwarza przestrzeń na odbycie podróży do wewnątrz. Zdarza się, że podczas tej podróży napotykamy przeszkody, lęki, płycizny oddechowe i inne. Uczymy się akceptować swoje doświadczenia i ograniczenia, rozpuszczać niepokoje i pokonywać przeszkody poprzez oddech, którego głębia sięga aż do Maleństwa oraz świadomość ciała i rosnącego Dziecka. Dostrzeganie swoich ograniczeń, praca z nimi, kontaktowanie się ze sobą sprawia, że nasz duch i umysł rosną w siłę, przygotowując się na poród i macierzyństwo. Będziemy tej siły potrzebować. Bardzo.

 

Intuicja odnajduje nas sama

Kiedy nasze ciało zostaje omiotane falą świadomego oddechu, uwalnia oksytocynę. Czujemy się dobrze. Podczas ruchu i wysiłku fizycznego poznajemy też cudowny smak endorfin. Spędzenie czasu sam na sam ze sobą oraz z Maleństwem podczas medytacji wraz ze smakiem pozytywnych hormonów wprowadzają nas w stan głębokiego relaksu. Pytamy wówczas siebie o to, czego w danym momencie potrzebujemy, co jest dla nas ważne, czy jest coś, co powinnyśmy w naszym życiu zmienić. Intuicja odpowiada na nasze pytania. Uczymy się jej słuchać i zawierzać. Wraz z intuicją rośnie w nas siła. Stajemy się mniej podatne na opinie i krytykę innych, jesteśmy mniej zdezorientowane, kroczymy swoją ścieżką pewniej, wyraźniej widzimy swoje cele. Jesteśmy pewniejsze siebie i tego, co dla nas i naszych rodzin najlepsze.

 

Wsparcie innych kobiet

Joga w ciąży stwarza możliwość poznania Kobiet znajdujących się na podobnym etapie życia. Towarzystwo innych Przyszłych Mam ułatwia otwarcie się na zmianę, umożliwia wymianę doświadczenia, inspiruje w naszym samorozwoju i umacnia na naszej jogiczno – macierzyńsjkiej ścieżce.

Mama o silnym i elastycznym ciele, mocnym świadomym oddechu i umyśle jest gotowa na bieg maratoński. Podziwia widok rozpościerający się z Mont Everest: widzi bezkresne, niczym jej potencjał, niebo oraz podziwia nieskończone piękno natury, której ona i jej dziecko są częścią.

 

1 Komentarz

  1. Julia pisze:

    świetny artykuł – będę zaglądać częściej ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *