Paralaksa tła

Chroń swoje oczy! Czyli jak ważne są dobre okulary

12 kwietnia 2020

Moda , akcesoria

Autor: Agnieszka Pikul

Fotografie: Ray Ban, Emporio Armani, Zalando, Only & Sons, domena publiczna

Jak ważne dla oczu są dobre okulary przeciwsłoneczne?

Oko ludzkie jest niezwykle wrażliwym narządem. Codziennie narażone jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Prym wśród nich wiedzie niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe, znane bardziej jako promieniowanie UV. Szkodzi ono w ukryty sposób, ponieważ dla ludzkiego oka jest niewidoczne.

Myśląc o zagrożeniach podczas długotrwałego przebywania na słońcu kierujemy całą uwagę na skórę. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że oko może ulec podobnym oparzeniom jak ona. Dlatego lepiej poświęcić kilka chwil uwagi na to, aby dowiedzieć się jak prawidłowo ochronić nasz, niezwykle cenny, narząd wzroku.

Zwodnicze promienie UV

Wiele osób myśli, że oczy są narażone na promieniowanie ultrafioletowe jedynie w letnie dni. Oczywiście wtedy zagrożenie jest największe, ponieważ do ludzkiego oka dociera wtedy 10 razy więcej światła niż jest to potrzebne do prawidłowego widzenia. Prawda jest jednak taka, że oczy musimy chronić przez 365 dni w roku. Szczególną ostrożność trzeba zachować rankami i popołudniami, ponieważ wtedy promienie słoneczne padają pod kątem czyli w bezpośredniej linii ludzkiego wzroku, trafiając tym samym prosto do naszych oczu. Dla promieni, które padają w godzinach południowych naturalną ochronę stanowią położenie oka w oczodole oraz łuk brwiowy.
Warto pamiętać, że promienie nie trafiają do naszych oczu wyłącznie w bezpośredni sposób. Bywają również odbijane od ziemi czy innych powierzchni i bywają równie groźne.
Nie tylko w słoneczne dni powinniśmy zakładać okulary przeciwsłoneczne. Chmury bowiem nie blokują przenikania promieniowania ultrafioletowego.

Uwaga! Groźne skutki promieni UV

Powiedziane zostało, że promieniowanie ultrafioletowe jest niezwykle szkodliwe. Co jednak kryje się za tym enigmatycznym stwierdzeniem? Negatywne skutki można odczuć już po krótkim czasie. Charakterystyczne objawy to:

 • piekące, szczypiące i zaczerwienione oczy,
 • uczucie suchości oraz piasku pod powiekami,
 • nadmierne łzawienie,
 • nadwrażliwość na światło

Osoby dbające o kwestie kosmetyczne wiedzą z pewnością, że skóra powiek i wokół oczu narażona na wpływ promieni UV starzeje się o wiele szybciej. Nie to jest jednak najważniejsze, a konsekwencja zdrowotna. Jest nią możliwość zachorowania na nowotwory skóry powiek i oczu.

Nie tylko sama powierzchnia oka jest narażona na choroby. Tak samo groźne promienie UV bywają dla delikatnych tkanek wewnętrznych. Do najczęstszych, udowodnionych, schorzeń należą:

 • zapalenie spojówek oraz rogówek,
 • skrzydlik,
 • uszkodzenie siatkówki,
 • zaćma,
 • tłuszczak,
 • katarakta,
 • wczesna presbiopia,
 • posłoneczne uszkodzenie rogówki oraz plamki żółtej,
 • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Nie wszystkie skutki musimy odczuć natychmiast. Ludzkie oko potrafi absorbować i kumulować promienie UV, a dopiero w sytuacji zbyt dużej ilości mogą wystąpić negatywne konsekwencje. Następstwem długotrwałej ekspozycji oczu na promienie słoneczne może być trwałe pogorszenie wzroku, a nawet jego utrata.

Ochrona oczu na start

Skoro ludzkie oko jest narażone na szkodliwe promieniowanie przez cały rok należy podjąć odpowiednie kroki w kierunku ochrony. Unikanie słońca oczywiście jest najważniejsze, ale niestety nie wystarczy. Oto trzy kroki najważniejsze kroki mogące pomóc naszemu wzrokowi:

 1. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne wyposażone w soczewki, które blokują dostęp promieni UV do oka. Gdzie dostać odpowiednie? Z pewnością najodpowiedniejszym miejscem jest salon optyczny.
 2. Gdy ilość promieniowania jest wyjątkowo duża zabezpiecz swój wzrok dodatkowo założeniem czapki z daszkiem czy kapelusza.
 3. Dobieraj okulary w zależności od sytuacji – inne potrzebne będą na co dzień, a zupełnie inne np. na jazdę po ośnieżonych górskich stokach. O doradzenie w wyborze odpowiedniego modelu warto poprosić kompetentną osobę – optyka.

Okulary niejedno mają imię

W sezonie letnim stoiska z tanimi okularami spotkać możemy praktycznie na każdej większej ulicy. Czy jednak wyrób za kilkanaście złotych zapewni ochronę naszym oczom? Paradoksalnie bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. Naturalnym mechanizmem obronnym oka jest mruganie, które zasłania gałkę oczną powieką oraz rzęsami. Przyciemnione szkła pozbawiają oczy tego odruchu, przez co do rozszerzonych źrenic dociera większa ilość promieniowania ultrafioletowego. Dlatego okulary należy kupować w salonie optycznym lub autoryzowanym punkcie sprzedaży uznanego producenta.

Kluczowym elementem okularów słonecznych są soczewki. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na trzy rzeczy : ich jakość, trwałość oraz parametry techniczne.

 • jakość – tanie okulary oszczędzają na materiałach stosując szkiełka barwione na ciemny kolor oraz plastik na oprawy. Modele kupowane w salonie natomiast stosują materiały najwyższej jakości, wykorzystując przy tym najnowsze technologie optyczne,
 • trwałość – chociaż okulary przeciwsłoneczne używamy głównie w lecie nie są one jedynie sezonowym gadżetem. Niestety modele za 20-30 zł nie wytrzymają więcej niż jeden sezon, a powstające szybko rysy i inne uszkodzenia mechaniczne tworzą uczucie dyskomfortu podczas używania,
 • parametry techniczne – podstawą jest trwały filtr UV blokujący szkodliwe promieniowanie w 100%. Pozostałe parametry to kategoria soczewki. Istnieje mit, że filtr UV jest uzależniony od przyciemnienia soczewek. Tymczasem to czy okulary są jasne czy ciemne nie ma większego znaczenia. Soczewki okularów klasyfikuje się pod kątem transmisji (przepuszczalności) światła na cztery kategorie w skali od 0 do 4. Wraz ze wzrostem kategorii maleje przepuszczalność światła.

Zamiast zakończenia

Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym jest niezwykle ważna. Jej zaniedbywanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne to klucz do sukcesu. Wachlarz możliwości jest tak szeroki, że nie sposób zawrzeć go w kilkunastu nawet stronach tekstu. Dlatego niech ten krótki artykuł stanie się impulsem do pogłębienia wiedzy o ochronie najdelikatniejszego narządu jakim jest ludzkie oko. Pierwszy krok zrobiony, nie zwlekajcie z kolejnym.

1 Komentarz

 1. Ula pisze:

  Jestem pod wielkim wrażeniem! Dziękuję za wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *