Paralaksa tła

Zaginiona Polska czcionka – Brygada 1918

30 maja 2018

Lifestyle

Design

Autor: Błażej Andrzej

Fotografie: Jegomość

Odnaleziono opracowaną niemal 100 lat temu, przepiękną Polską czcionkę Brygada 1918.

Czcionka Brygada 1918 to piękny symbol odrodzonej Rzeczypospolitej. Chciałbym, żeby stała się ona przedmiotem naszej dumy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas prezentacji zdigitalizowanej wersji czcionki.

Czcionkę zaprojektował najprawdopodobniej Adam Jerzy Półtawski (1881–1952) znany i ceniony drukarz, grafik książkowy, ilustrator i liternik. Czcionka powstała w 10. rocznicę odzyskania niepodległości prawdopodobnie w 1928 roku. Niestety niedługo po opracowaniu zaginęła i swojej oficjalnej prezentacji doczekała dopiero w maju 2018 roku.

Czcionkę odnaleziono przypadkiem przed dwoma laty, podczas prac porządkowych w zlikwidowanej Warszawskiej Odlewni Czcionek Idzikowski i S-ka przy ul. Rejtana 16.  Inicjatorem odtworzenia czcionki jest był Janusz i Jadwiga Tryzno oraz Biuro Programu „Niepodległa” które odpowiedzialne było za zdigitalizowanie czcionki i bezpłatne udostępnienie fontu wszystkim Polakom. 

Czcionka jak na owe czasy była bardzo spójna, czytelna i nowoczesna – uznana za istotny dorobek artystyczny i piękny symbol odrodzonej Rzeczypospolitej, która właśnie wtedy – w 1928 r. – wchodziła w okres swojego dynamicznego rozwoju. Czcionka swoim krojem przypomina legendarne kroje Bondoni czy Didot.

Prezydent Andrzej Duda, zapewnił iż dokumenty w Kancelarii Prezydenta, m.in. dyplomy i inne oficjalne druki będą pisane właśnie tą czcionką, oraz zachęca do używania jej podczas pisania rozmaitych prac magisterskich czy doktorskich. Nazwa kroju pisma ma nawiązywać do Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego i upamiętniać czyny II RP, możesz ją pobrać z strony prezydent.pl, niepodległa.gov.pl

Pobierz czcionkę Brygada 1918

 

3 Komentarze

  1. misiek pisze:

    font – rewelacja :D

  2. Kasia pisze:

    Coś wspaniałego! Na pewno będę korzystać.

  3. art pisze:

    typo pobrane thx ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *