Paralaksa tła

Twórca a jego obraz. O malarstwie Dariusza Biegaja

16 lipca 2020

Lifestyle

Malarstwo

Autor: Antonina Rostowska

Fotografie: Dariusz Biegaj

Dariusz Biegaj wykazywał się ogromną skrupulatnością malarską od początku swojej kariery.

Tworzy dekoracyjne obrazy z motywami roślinnymi. Jego technika bazuje na dopracowanych szczegółach, które przenoszą widza w samo centrum małych habitatów. Każdy, kto miał chociaż raz okazję zobaczyć dzieła artysty, widzi w nich  potrzebę kontemplacji i skupienia autora. Można zauważyć specyficzny emocjonalny związek twórcy z obrazem, a to w dzisiejszych czasach rzadkość

 

 

Malując na płótnach, Dariusz Biegaj czerpie inspiracje z dzieł znanych mistrzów zachowując przy tym indywidualny charakter. Podobne kadry stosuje w swoich pejzażach chociażby Andrzej Okińczyc. Sam artysta koncentruje się na wiernym odtworzeniu delikatnych blików świetlnych czy struktur liści i kwiatów. Co ciekawe, staranne wystudiowane elementy, które bez problemu mogłyby funkcjonować samodzielnie, zdają się zanikać w plątaninach zieleni. Istotny detal staje się jakby powielony, przytłacza widza i równocześnie zaprasza do szczegółowego zapoznania się z pojedynczymi fragmentami obrazu.

W rzeczywistości obrazy są dość inteligentne. Dzisiejsza sztuka jest przecież swego rodzaju ukłonem dla poprzednich stylów, motywów czy klasycznych technik. Dariusz Biegaj dodaje jednak jeszcze jedną wartość: obrazuje to, co jest dla niego wyjątkowe. Jego prace to swoiste ćwiczenie polegające na łączeniu ulubionych kadrów fotograficznych z techniką malarską.

W jednym z wywiadów przyznaje, że tworzenie obrazu pozwala mu głębiej i na nowo przeżyć chwilę zachwytu nad otaczającym go światem. Taką satysfakcję twórczą przynosi artyście nawet najdrobniejszy fragment przyrody. ,,Moją twórczość można opisać, jako zbiór zatrzymanych kadrów z odwiedzanych miejsc. Każdy z nich zostaje przetworzony przez autorskie filtry, tym razem nie fotograficzne lecz malarskie. Praca nad obrazem zaczyna się od starannych obserwacji otoczenia. Fotografuję obiekty i organizmy, które mnie zachwycają.  Jest to podstawa dalszych transformacji zarejestrowanego obrazu na klasycznym płótnie. Cechuje je duża szczegółowość i realizm przedstawień, wykorzystuję silne kontrasty światłocieniowe i mocne zdecydowane kolory. Dzięki wymienionym środkom wyrazu mam szansę ukazywać fascynację światem roślin i zwierząt, tak zwanych mikro habitatów.” – czytamy w swoim artystycznym credo.

Najnowsze jak i dawniejsze prace będzie można oglądać od 27 kwietnia 2019 roku w Niepołomicach. Artysta realizuje projekt zatytułowany OBRAZ (PO)RUSZA we współpracy z Natalią Biegaj oraz wiedeńską firmą MAJORDESIGN w Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach. Malarstwo Dariusza Biegaja połączone zostało z animacją Natalii Biegaj. Rodzinny duet zdecydował się na współpracę, która łączy klasyczne medium malarskie z multimedialną rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *